V pardubickém čtvrtfinálovém derby si zajistil postup favorizovaný tým HC Piksla

Zpět

Týmy HC Balauři a HC Piksla proti sobě nastoupily na ledě velké haly HC Dynamo Pardubice s týdenním odstupem a všem bylo jasné, že hladší průběh duelu, kdy Piksla vedla v 10. minutě už 3:0, se ve veledůležitém čtvrtfinále nebude opakovat.

Obě mužstva byla oslabena o dva špičkové hráče svého kádru - Piksle chyběl R. Šena a nachlazený D. Línek (který se však směle chopil role asistenta trenéra a na plno vypomohl svému týmu z hráčské lavičky). Balauři postrádali opory T. Pazourka a A. Krištofa.

Ještě těsně před zápasem se navíc zranil druhý rozhodčí a tak se souhlasem obou týmů rozhodoval poze jediný soudce A. Švejda. Ten se své role zhostil na jedničku a přispěl k bezproblémovému a velmi slušnému průběhu zápasu ve smyslu fair-play KAHL.

Hráči Piksly i Balaurů se do zápasu pustili takovým způsobem, jako by si byli jisti, že ten tým který dá první branku, na konec vyhraje- útok se valil za útokem na oba brankáře, kteří byli v první třetině jasně nejlepšími aktéry na ledě. Oba týmy se snažily vyvarovat obranným chybám, což se jim dařilo a tak bezgólový stav přetrvával až do 12. minuty utkání.          D. Macků za brankou vybojoval puk , posunul jej na Blažka, ten našel na levém kruhu P. Sedláka a ten střelou švihem propálil puk za záda gólmana Balaurů.                         Domácí mohli svůj náskok ještě navýšit po té, kdy ve vyložené šanci podrazil J. Kvapil Martina Krátkého a rozhodčí zkřížil ruce nad hlavou. Krátkého blafák však skončil na betonu J.Třináctého.

Těžce nabyté vedení domácích nemuslo trvat dlouho, ještě do konce třetiny Balauři několikrát ohrozili svatyni brankáře Vítka, ale ten do sirény uhájil čisté konto.

Ve snaze co nejdříve vyrovnat skóre poslal trenér Balaurů Karel Dufek do druhé třetiny už jen dvě útočné formace složené z nejlepších pardubických juniorů KAHL a herní obraz se tím výrazně posunul směrem k hokejovému stylu MS do 20. let. Útočné akce se střídaly na obou stranách ještě výrazněji než v prvním dějství a sedmdesátka diváků včetně fanklubů týmů  a fanynek ( kamarádek a dívek Balaurů, manželek a přítelkyň u Piksláků) sledovala kvalitní a atraktivní hokej. Balauři záměr svého kouče dokonale naplnili, když D. Sochůrek při jednom ze svých mnoha střeleckých pokusů vyrovnal umístěnou střelou, skrytou za nohami obránce Piklsy - 1:1! Pardubickým "seniorům" se sice podařilo dát ještě gól na 2:1 (díky Miloši Krátkému po nezištné nahrávce L. Sedláka), ale obratu na začátku druhé periody nezabránili. Balauři tlačili všechny síly do předu, předčíli domácí pohybem, hrou do těla a dohráváním soubojů a překvapené Piksle se během půl minuty "snesly" do brány dvě gólové střely v podání dvou nejlepších hráčů Balaurů, obránce Kvapila a útočníka Oulehly - 2:3!  Na tento vvývoj nemohla lavička Piksly nereagovat, následoval oddechový čas a zúžení sestavy, podobně jako u Balaurů, na dvě "lajny". Od tohoto momentu se na ledě opět měnil poměr sil a na víc měla Piksla i štěstí, když se jí podařilo ještě do konce druhé periody vyrovnat gólem Davida Macků (přihrával Blažek) a v přesilovce brankou Z. Blažka ( po příhře od D. Macků) obrátit stav utkání na svou stranu - tedy 4:3 pro Pikslu před druhou přestávkou!

Oba týmy pokračovaly ve hře na dvě útočné formace i ve třetí třetině a nadále byl k vidění útočný hokej. Na začátku poslední části hry se oběma týmům dařilo pouze nastřelovat tyče a nechat vyniknout oběma brankářům, ale přeci jen zkušenost a kvalita v koncovce na straně zakládajícího týmuKAHL a vítěze základní části ligy byla tou rozhodující silou na miskách vah čtvrtfinálového utání. Tím je míněn zejména přehled obránce Piksly M. Jeřábka, který bral vítr z plachet útočníků Balaurů a sehranost otcovsko-synovské dvojice Miloše a Martina Krátkých. Právě jejich dvě nádherné kombinační souhry a "sniperský" gól Luboše Sedláka v pádu rozhodl ve prospěch Piksly - 7:3. V závěru utkání již vedoucí tým polevil, průběh utkání ho stál mnoho sil a tak nebylo divu, že toho Balauři využili. Nejmenší radost z toho měl brankář Piksly Roman Vítek, toho nejprve tvrdou ranou z kruhů překvapil obránce Jakub Kvapil a pak po šťastném odrazu puku v brankovišti překonal Vojtěch Oulehla - stav utkání korigoval na 7:5.

Předpoklady, že půjde o náročné a vyrovnané utkání, se zcela naplnily a  v dramatickém průběhu utkání na vítězi základní části několik minut "ležela deka" možného vyřazení nováčkem KAHL. Piksla však vyhrála zaslouženě a může nyní čekat na svého semifinálového soupeře, který vzejde ze čtvrtfinálového utkání mezi mužstvy BK ŘKF Polička - HC Salaš Hradec Králové.

Matadoři v řadách HC Piksla si v těchto dnech připomínají 20 let existence týmu a důležité vítězství bylo jistě dobrou oslavou tohoto výročí. Navíc zakladatel Piksly, Luboš Sedlák, který "vymyslel", zorganizoval a byl prvním šéfem KAHL, se dočkal odměny vstřelením vítězného gólu utkání. Gratulace od hráčů obou mužstev a přípitky na společném zakončení duelu na pardubické faře byly více než na místě.

Statistiky zápasu - HC Piksla – HC Balauři 7:5